top of page
Vyhledat

Stimulus/Fatigue ratio

Stimulus/Fatigue ratio

Při výběru doplňkových cviků musíme brát v potaz mnoho faktorů, které určují, jakým způsobem budeme na daný cvik reagovat. Mezi tyto faktory můžeme zařadit podstatu cviku, který může sloužit pro rozvoj síly, hypertrofie, rychlosti, mobility apod. (Což se samo o sobě odvážné tvrzení), náročnost na stabilitu a koordinaci, či jeho stimulus/fatigue ratio. Co to je a jak s ním pracovat se dozvíte v následujících článcích.


Trénink je stimul

Princip tréninku spočívá v dodání tělu stimulu, na který se následně adaptuje různými způsoby, ať už se jedná o zvýšení síly, množství svalové hmoty apod. Každý cvik stimuluje naše tělo jinak a my musíme pečlivě zvážit, který cvik volíme, abychom dosáhli požadovaných výsledků. Pokud je naším cílem zvýšení síly, kroužení kyčlí nám síly moc nepřidá (což samozřejmě neznamená, že to nemá v lifterském tréninku své místo).Drž únavu na uzdě!

Jak již bylo řečeno, každý cvik dodává tělu určitý stimul, který je úměrně vykoupen únavou, kterou cvik způsobuje. Proto je velmi důležité volit cviky správně a sledovat celý tréninkový proces v kombinaci s našimi každodenními životy. Stres a únava na nás působí ze všech aspektů života, a proto se nelze dívat pouze na trénink. Proto vnímej, jak na tebe cviky v tréninku působí, abys následně moh(a) volit cviky nejen podle kvality jejich stimulu, ale také jimi způsobované únavy.


Co tedy volit?

Co s tím? Je potřeba si uvědomit, že pro progres je potřeba dodávat dostatečný stimul, ale zároveň to nepřehánět, aby nedošlo k nežádoucí akumulaci únavy. Pokud například hlavní část tréninku vypadá následujícím způsobem:


Paused Squat - 2x2

Competition Squat - 3x4

Conventional Deadlift - 3x3

Legpress - 4x12Nemusí být nejlepší nápad dále zařadit těžké Bent-over Barbell Rows (které jsou často diskutovaným cvikem v souvislosti se stimulus/fatigue poměrem) a Bulgarian Split Squats. Samozřejmě to neznamená, že by takový trénink tyto dva cviky nesměl obsahovat, pokud máme vyřešenou regeneraci, stravu apod., tak můžeme mít regeneraci na takové úrovni, která nám dovolí zregenerovat velmi unavující tréninky.


114 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page