top of page
Vyhledat

Rozhovor s Agatou Sitko, vítězka Světových her a Mistrovství světa!

Aktualizováno: 25. 10. 2023

Dnes náš čeká rozhovor s teprve jednadvacetiletou polskou závodnicí, která zvládá závodit jak v silovém trojboji v dresech tak RAW a dokáže vyhrávat v obou divizích!
Jak ses dostal k powerliftingu a co tě k němu přivedlo?


Když mi bylo 13 let, začala jsem trénovat doma s činkami, abych si zlepšila zdraví a vypadala lépe. Na youtube jsem začala sledovat spoustu obsahu souvisejícího s fitness a posilováním a narazila jsem na kanál Sereny Abweh. Poté, co jsem viděla její vlog ze setkání powerlifterů, jsem si řekla, že to vypadá zábavně, a chtěla jsem to zkusit. Do posilovny jsem poprvé vstoupila 4. února 2019 a o měsíc později jsem se přidala k místnímu klubu powerliftingu (UKS Pover Kuźnik).Jaké jsou tvé největší dosažené váhy ve dřepu, bench pressu a mrtvém tahu v kategoriích RAW a EQ? Máš nějaký osobní oblíbený výkon, na který jsi nejvíce pyšná?


Moje nejlepší raw lifty jsou:

Dřep: 202,5 kg

Benčpres: 153 kg / PR v posilovně: 156 kg

Mrtvý tah: 240 kg


Moje EQ PR jsou:

Dřep: 270kg soutěžní PR / PR v posilovně: 290 kg

Benčpres: 220kg

Mrtvý tah: 261kg


Nejvíce hrdá jsem na svůj rekord EQ v benčpresu z Arnold Classic UK v roce 2022 s 220 kg. Před tímto závodem jsem absolvovala pouze dva tréninky a nečekala jsem, že zvednu tolik. Byla jsem opravdu šťastná z toho, jak se to šlo.

Jak se ti daří soutěžit v kategoriích EQ a RAW? Jaké jsou pro tebe hlavní rozdíly mezi těmito kategoriemi a jak se připravuješ na soutěže v obou disciplínách?


Co se týče tréninku, je mezi raw a equipped mnoho rozdílů, hlavním z nich je fakt, že EQ je mnohem fyzicky i psychicky náročnější, protože zvedáte mnohem větší váhy. Navíc těsný oblek a bandáže mohou zanechat na kůži šrámy a modřiny. Proto tréninky EQ nelze provádět se stejně vysokou frekvencí jako raw. Když jsem se připravovala na Classic Worlds i The World Games v roce 2022, dělala jsem 6 SBD tréninků týdně a jen jeden z nich by EQ.

Podle mě zvládnu soutěžit v obou, protože nemusím mít tréninkový blok speciálně pro equipped, prostě si na pár tréninků nasadím vybavení a můžu zvedat dostatečně velké váhy, abych byla konkurenceschopná, a zároveň se stále soustředím na RAW.Co pro tebe znamená úspěch ze Světových her (2022) a Mistrovství světa v EQ (2021)?


V roce 2021 jsem se poprvé podívala na závody v divizi open, takže výhra pro mě byla opravdu speciální. K tomu jsem se kvalifikovala na Světové hry, což bylo jedním z mých cílů. Byla jsem opravdu šťastná ze svých výsledků.


Světové hry jsou něco jako olympijské hry pro neolympioniky. I přestože jsem neměla úplně nejlepší den (zapsala jsem 5/9), pořád se mi povedlo vyhrát a to pro mě byl opravdu velký úspěch.

Jak ses cítila, když ses dozvěděla, že jsi nominovaná na Sheffield 2023?


Sheffield je největším a nejprestižnějším setkáním a humbuk kolem Sheffieldu 2023 byl obrovský. Když jsme čekali na potvrzení divokých karet, byla jsem tak natěšená a vystresovaná, a když jsem viděla svou pozvánku, křičela jsem radostí. Byla to opravdu čest být pozvaná a soutěžit s nejlepšími powerliftery současnosti a byla jsem opravdu vděčná, že jsem tuto příležitost dostala.Máš nějakou oblíbenou metodu trénování?


Můj oblíbený styl trénování je SBD trénink 6x týdně. Tohle je to, co mě dostalo z 500kg totalu na 585 kg.


Příklad mého tréninku:

Pondělí SBD + spodní část těla

Úterý Bench + horní část těla

Středa SBD + doplňky

Čtvrtek SBD + doplňky

Pátek Bench + doplňky

Sobota SBD + doplňkyZávodění na tak vysoké úrovni je fyzicky i psychicky vyčerpávající. Zažila jsi nějaké mentální bloky? Jak se s nimi vyrovnáváš? Cítíš tlak na to podat pokaždé, co nejlepší výkon?


Rok 2022 byl pro mě psychicky náročný, protože po mém výkonu na národní soutěži se začalo mluvit o souboji já vs. Jess (Jessica Buettner) , který se měl odehrát na Classic Worlds. Cítila jsem velký tlak, když jsem šla na tento závod, protože mnozí očekávali velmi těsný souboj. Bála jsem se, že nejsem dost silná a všechny zklamu. Navíc jsem byla v přípravě na Světové hry, které se konaly jen o měsíc později. Věděl jsem, že musím na obou závodech předvést to nejlepší. Moje mentalita se od loňska hodně změnila. Poté, co jsem se během přípravy na Sheffield zranila, ztratila jsem štěstí, které jsem při zvedání měla. Byla jsem vystresovaná a zklamaná sama sebou i svými výsledky. Když jsem se začala připravovat na 2023 Classic Worlds, nemohla jsem na sebe moc tlačit, protože jsem se stále potýkala se zraněním, a tak jsem se rozhodla, že se nebudu příliš stresovat svou formou a budu si jen užívat trénink a soutěžení. V den závodu jsem věděla, že jsem udělala to, co jsem vzhledem k okolnostem udělat mohla, takže jsem prostě dala do zvedání všechno a bavila se.
Jak se staráš o své zdraví a regeneraci po náročných trénincích a závodech?


Vždy dbám na dostatek kvalitního spánku (8-10 hodin denně), sleduji kalorie a makra a dbám na zdravé stravování, denně chodím na dlouhé procházky a v případě potřeby navštěvuji fyzioterapeuta.Máš nějaké oblíbené momenty nebo zážitky ze své powerlifterské kariéry, na které ráda vzpomínáš?


Mým nejoblíbenějším zážitkem je rozhodně soutěž v Sheffieldu 2023, zejména můj třetí pokus v benči. Ve 4 týdnech před závody jsem si zranila záda a věděla jsem, že nebudu moci bojovat o stupně vítězů, takže jsem tam jela s cílem co nejvíce překonat WR v bench pressu. Bohužel se mi nepovedl první ani druhý pokus, což bylo opravdu stresující. Když jsem vystupovala na třetí pokus, dav byl šílený. Byli tak hlasití, že jsem neslyšela povel. Naštěstí jsem při tom třetím pokusu dostala tři bílé a byla jsem tak šťastná a ulevilo se mi, že jsem se i trochu rozbrečela. Jsem opravdu vděčná každému závodníkovi a trenérovi, kteří mi radili a podporovali, a všem v publiku, atmosféra byla úžasná.V roce 2025 budou Světové hry zahrnovat divize EQ i RAW. Chtěla bys soutěžit v obou disciplínách, nebo dáváš přednost jedné z těchto divizí?


Budu se snažit kvalifikovat do obou a soutěžit v obou, pokud mi to časový harmonogram neumožní (např. klasika i vybavení ve stejný den pro každou váhovou kategorii), pak bych preferovala soutěž v RAW.

Dočetli jsme se, že studuješ na matematické univerzitě. Jak zvládáš studium, pravidelný trénink a cestování na soutěže po celém světě?


Když začal druhý ročník, rozhodla jsem se přerušit studium na univerzitě, protože jsem nemohla věnovat dostatek času učení matematiky, tak abych jí skutečně porozuměla, a učila jsem se jen tolik, abych zvládl zkoušky….. Navíc se mou prioritou stal powerlifting a ani jednomu jsem se nemohla věnovat na 100 %, takže jsem se rozhodla soustředit se na powerlifting.Když už nestuduješ matematiku na vysoké škole. Co děláš v “normálním životě”? Čím se živíš a jak se to dá skloubit s tréninkem a soutěžením v powerliftingu?


Powerlifting je v současné době mým zaměstnáním a zdrojem příjmů. Mimo závodění občas pracuji jako spotter/nakladač.Jaká jsou tvoje doporučení pro ženy, které chtějí začít s powerliftingem?


Prostě začněte zvedat, najděte si trenéra nebo klub powerliftingu a soutěžte! 

Anglická verze

 

How did you get into powerlifting and what led you to this sport?


When I was 13 years old I started training at home with dumbbells to improve my health and look better. I started watching a lot of fitness and lifting related content on youtube and came across Serena Abweh’s channel. After seeing her vlog from a powerlifting meet I thought it looked fun and wanted to give it a try. I stepped in the gym for the first time on February 4th, 2019 and joined a local powerlifting club (UKS Pover Kuźnik) a month later.


What are your biggest achieved weights in squat, bench press, and deadlift in both RAW and EQ categories? Do you have a personal favorite performance that you are most proud of?


My best lifts raw are:

Squat: 202,5kg

Bench press: 153kg competition PR / 156 gym PR

Deadlift: 240kg


My equipped PRs are:

Squat: 270kg competition PR / 290kg gym PR

Bench press: 220kg

Deadlift: 261kg


I’m most proud of my EQ bench press record from Arnold Classic UK in 2022 of 220kg. I only did two sessions leading into this meet and I didn’t expect to lift this much. I was really happy with how it moved.How do you manage to compete in both EQ (equipped) and RAW (unequipped) categories? What are the main differences for you between these categories, and how do you prepare for competitions in both disciplines?


There are many differences between raw and equipped when it comes to training, the main one being the fact that EQ is much more physically and mentally tiring, as you lift much bigger weigths. On top of that, the tight suit and wraps can leave cuts and bruises on your skin. Therefore EQ trainings can’t be done at the same high frequency as raw. When I was in prep for both Classic Worlds and The World Games in 2022, I did 6 SBD sessions per week and only one of them would be equipped.

I think I can manage to compete in both because I don’t have to have a training block specifically for equipped, I just put on my equipment for a few sessions and can lift big enough weights to be competitive, while still focusing on getting stronger raw.What does your success at the 2022 World Games and your victory at the 2021 World Powerlifting Championships in equipped lifting mean to you?


The 2021 World Open Championships was my first ever open meet, so winning it felt special. On top of that I qualified for the World Games which was a goal of mine and so I was very happy with my results.

The World Games is like the Olympic Games for non-olympic sports, so I was very excited about competing there. I didn’t have the best day, going only 5/9, but I still managed to win and that was a huge success for me.How did you feel when you realized that you had been nominated for an event like Sheffield?


Sheffield is the biggest and most prestigious meet and the hype leading up to Sheffield 2023 was huge. As we were waiting for the wildcards confirmation I was so excited and stressed and when I saw my invitation I screamed from joy. It was truly an honour to be invited and compete with the best powerlifters of our times and I was really grateful I got that opportunity.Do you have a favorite training style or methods that help you achieve such success in powerlifting?


My favorite training style is doing SBD 6 times per week and this is what got me from a 500kg to a 585kg total.


sample training program

Monday:

SBD + lower body

Tuesday:

Bench + upper body

Wednesday:

SBD + accessories

Thursday:

SBD + accessories

Friday:

Bench + accessories

Saturday:

SBD + accessoriesCompeting at the elite level is physically and mentally demanding. Have you ever experienced any mental blocks? If so, how did you deal with them? Do you feel the pressure to deliver your best performances in every competition?


2022 was mentally tough for me because after my perfomance at a national meet people started talking about a me vs Jess battle that would take place at Classic Worlds. I felt a lot of pressure going into this meet as many expected a very close battle. I was scared I wasn’t strong enough and would disappoint everyone. On top of that I was in prep for the World Games, which took place just a month later. I knew I had to bring my best to both meets. My mentality changed a lot since last year. After I got injured while in prep for Sheffield I lost the happines I had while lifting. I was stressed and disappointed with myself and my results. As I started prepping for 2023 Classic Worlds I couldn’t really push myself as I was still dealing with my injury, so I decided to not stress too much about my form and just enjoy training and competing. On the day of the meet I knew I did what I could have done given the circumstances, so I just gave my all and had fun lifting.


How do you take care of your health and recovery after demanding training sessions and competitions?


I always make sure to get enough quality sleep (8-10 hours a day), track my calories and macros and make sure to eat healthy, go for long walks daily and, if needed, go to a physical therapist.Do you have any favorite moments or experiences from your powerlifting career that you like to reminisce about?


By far my favorite experience is competing at Sheffield 2023, especially my third bench attempt. I injured my back at 4 weeks out and I knew I wouldn’t be able to compete for the podium so I went there with the goal to break the bench press WR as much as possible. Unfortunately, I failed my first and second attempt and that was really stressful. As I was walking out for my third attempt the crowd was crazy. They were so loud that I couldn’d hear the start command. Luckily I got 3 white lights on that third attempt and I was so happy and relieved I even cried a little bit. I’m really grateful to every competitor and coach who gave me advice and were supporting and to everyone in the crowd, the atmosphere was amazing.In 2025, the World Games will feature both EQ and RAW divisions. Would you like to compete in both disciplines, or do you have a preference for one of these divisions?


I’m going to try to qualify for both and compete in both unless the timetable makes it impossible (e.g. both classic and equipped being on the same day for each weightclass), then I would prefer to compete raw.I read that you are a student at a mathematical university. How do you manage studying, training regularly, and traveling to competitions all over the world?


I decided to drop out of university when second year started since I couldn’t spend enough time learning maths to really understand it and I was only learning enough to pass the exams. On top of that powerlifting became my first priority and I couldn’t give 100% to either, so I decided to focus on powerlifting.When you are no longer studying at a mathematics university. What do you do in civilian life, what do you do for a living and how can it be combined with training and competing in powerlifting?


Hi, powerlifting is currently my job and my source of income. Outside of competing I sometimes work as a spotter/loader.What are your recommendations for women who want to start getting into powerlifting?


Just start lifting, find a coach or a powerlifting club and compete!


131 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page