top of page
Vyhledat

Proč nekopírovat techniku ostatních?

Známe to všichni, po tréninku sledujeme naše videa, analyzujeme techniku a snažíme se přijít na to, jak ji co nejlépe zlepšit. Poté otevřeme Instagram, kde vidíme našeho oblíbeného liftera/lifterku, jak zvedají mnohem více než my, a to s mnohem hezčí technikou. V tu chvíli si řekneme, že to tak zkusíme taky, protože když to sedí jim, proč by nesedělo nám, že ano. Je to ale ta nejlepší cesta? To zjistíme v následujících odstavcích.

Proč není dobrý nápad kopírovat techniky?

Na začátek je potřeba říct, že je dobré si brát inspiraci od zkušenějších lifterů, je to to, co nás posouvá dál. Ovšem to, jaká technika pro tebe bude nejlepší neurčuje 450 kg tahající Jamal, ale mnoho faktorů včetně poměrů délek tvého těla, výkonu, federace apod. Například poměry délek tvých končetin a trupu velmi výrazně určují, zda pro tebe efektivnější klasický mrtvý tah či sumo, obojí je skvělé, ale to neznamená, že ti obojí bude vyhovovat. Dalším významným faktorem je federace a její pravidla, kterým musíš vyhovět. IPF používá na mrtvé tahy tvrdé osy, které nejsou tak pružné jako měkké deadlift osy, které umožňují napětí a tím, v případě sumo mrtvého tahu, i větší napřímení a snížení nároků na předklon. To a mnoho dalšího ukazuje, že je potřeba pracovat s tím, co máme a nehnat se slepě za tím, co vidíme u našich oblíbených lifterů a lifterek.

Co je cílem techniky?

Jak už bylo naznačeno v předchozím odstavci, technika základních cviků v trojboji slouží k co nejefektivnějším přesunu váhy po co nejkratší dráze (tento přístup ovšem není dobré aplikovat i na doplňkové či přípravné cviky). A protože jsme každý jiný, každý máme jinak dlouhé končetiny, jinak dominantní svalové skupiny či jsme jinak pohybliví, je nutné hledat a přizpůsobovat techniku našim individuálním potřebám. Nelze plošně říci „zadek dolu, lopatky k sobě, hlavu nahoru a tahej“, tento přístup nijak nerespektuje individualitu každého z nás, a to asi všichni uznáme, že není ten nejlepší způsob.

Nevěs hlavu!

Ovšem pokud začínáš, snažíš se hledat, ale pořád ne, a ne najít ten pohodlný a efektivní způsob, nevěs hlavu! Dej domu čas, technika se časem sama dostaví, ty získáš lepší povědomí o potřebném pohybu jako takovém, budeš se v technice snáze orientovat a zároveň zesílíš tam kde potřebuješ, aby byl výsledek co nejlepší. Samozřejmě můžeš také vyhledat někoho, kdo ti s technikou poradí a pomůže ti jí individuálně přizpůsobit přímo tvým potřebám na základě tvých zkušeností, pohybových schopností a všem dalším faktorům, které jsme si spolu probrali. Na konec je ještě důležité říct, techniku řeš a hraj si s ní, neboj se ale každé malé technické odchylky, která může v průběhu sérií, ať už únavou nebo čímkoliv jiným, nastat. Nesnaž se mít vše dokonalé, nikdy to tak nebude a je to tak správně. Prostě zvedej, přemýšlej nad tím a hlavně, enjoy the process.


152 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page