top of page
Vyhledat

Pavel Benda - do konce dorostu zatáhnu 350 kilo

Aktualizováno: 9. 8. 2023

Pavel Benda je mladý sedmnáctiletý silový trojbojař, který pochází z malé vesnice poblíž Brna. Soutěží teprve svou první sezónu, avšak za tak krátkou dobu se mu povedlo přiblížit k vahám, na které spoustu lidí trénuje celé roky. Mezi jeho nejvyšší dosažené výkony na závodním podiu patří dřep 250, benchpress 180 a mrtvý tah 302,5 kilogramů. Nejvyšších výkonů však Pavel docílil na tréninku, kde se podařilo zvednout na dřep 260, benchpress 200 bez stopky a 320 kilogramů na mrtvý tah s trhačkami.
Jak ses dostal k silovému trojboji?

Začínal jsem doma, cvičením s vlastní váhou. Po roce a půl jsem navštívil poprvé posilovnu a začal se věnovat dřepu, benchpressu a mrtvému tahu. Po prvním roce silového tréninku se můj total zvedl o 300 kilogramů. Na svých prvních závodech jsem zvítězil a zapsal nové národní rekordy.Mohl bys nám prozradit kdo tě trénuje a přiblížit tvůj tréninkový plán?

Mým trenérem je Patrik Korčok, silový trojbojař pocházející ze Slovenská. Tréninkový týden začína pondělními dřepy, úterý se nese ve znamení benchpressu, ve středu cvičím mrtvé tahy, v pátek zase dřepy a v sobotu benchpress.


Máš před tréninkem nějakou warmup rutinu a jak moc cvičíš doplňové cviky?

Do posilovny jezdím na kole, dělám kloubní rotace a strečink. Na každém tréninku mám jeden hlavní doplňkový cvik a tři volitelné cviky. Rád cvičím tlaky s jednoručkami a overhead press.


Jaké jsou tvoje cíle pro nadcházející Mistrovství světa mladších juniorů?

Na Mistrovství světa mladších juniorů v Rumunsku se chci pokusit stát se mistrem světa v kategorii a pokořit hranici 800 kilogramů v totalu. V kategorii mám jednoho soupeře, který zvedá podobné váhy co já , takže to bude výzva.Jaké jsou tvé dlouhodobé cíle, kterým by ses chtěl přiblížit a překonat je?

Do konce mého působení v dorostu, což bude na konci příští sezóny, bych chtěl docílit na dřepu 320, benchpressu 220 a mrtvém tahu 350. Bohužel mě limituje slabší úchop, ale doufám že se mi tento problém brzy podaří vyřešit.


Řešíš nějakým způsobem stravu a suplementaci?

Snažím se jíst hodně masa, vajec a piju spoustu mléka, to je podle mě nejdůležitější. Suplementaci moc neřeším, občas si dám protein, kreatin a před těžkým tréninkem preworkout.


Koho považuješ za svůj největší vzor?

Největším vzorem jsem sám sobě, baví mě překonávat sám sebe a navyšovat hranice, ale kdybych si měl někoho vybrat, bude to Hamza Demir z Rakouska, je mu sedmnáct let a na tréninku dal 900 total v kategorii -105 kilogramů. Chtěl bych se mu co nejvíce přiblížit a překonat ho.


foto a video: ČSST


266 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page