top of page
Vyhledat

Padera bench - OPEN závod v benčpresu REPORTÁŽ

Minulý víkend se v dopoledních hodinách na střeše Padera gymu konal Open závod v benčpresu. Někteří mohli závod brát jako ztížení jejich tréninkového dne, který si v Padera gymu naplánovali, jiní jako skvělou příležitost proto, si zazávodit a překonat své benčpres PR!

Závod proběhl na krásném místě, ve skvělé atmosféře, během slunečného letního dne, kdy v rámci velmi svižných 4 hodin zvládlo odstartovat celkem 67 závodníků.

Pro lepší představu byli závodníci rozděleni do dvou “hlavních” skupin - neregistrovaní (tzn. amatéři) a registrovaní (tzn. ti, co již mají závodní zkušenost).


Mohli jste zde vidět spoustu skvělých výkonů, jak u mužů, tak žen. Více než čtyřem závodníkům se podařilo překonat hranici 200 kg na benčpres. Mezi nimi byl mimo jiné i nový talent českého silového trojboje, sedmnáctiletý Pavel Benda.


Je velice příjemné vidět, že i o amatérský závod mají nadšenci do disciplín silového trojboje zájem. Snad v takovém duchu budeme v Česku pokračovat i několik dalších let!


 

Rozhovor s absolutním vítězem Lukášem TesařemAhoj Lukáši, mohl bys se našim čtenářům představit? (Jak dlouho cvičíš, kolik máš za sebou závodů, jaké sporty, co děláš za práci atd.)


Ahoj, jmenuji se Lukáš Tesař, je mi 31 let. Letos v květnu jsem oslavil 16 let aktivního cvičení. Co se závodů týče, jich mám za sebou nepočítaně, protože sportuji aktivně od svých 4 let. Během té doby jsem vyzkoušel přes 14 různých sportů. Moji rodiče kladli důraz na všestranný základ těla, a tak jsem vyvinul vášeň k sportu, která trvá dodnes. Mezi mé oblíbené sporty, ve kterých jsem si vedl velmi dobře, patří skoky do vody, vodní pólo, gymnastika a atletika, a mnoho dalších. V období do mého 15. roku věku jsem vynikal v těchto sportech. Poté jsem se začal věnovat kulturistice, powerliftingu a nyní strongman. Co se týče mého zaměstnání, pracuji jako osobní trenér ve fitness již 11 let.


Povedlo se ti vyhrát absolutní Padera Bench 2023. Jak jsi se na tento závod připravoval?


Co se přípravy týče na letošní první ročník Padera Bench, tak se nechci nějak chvástat, ale příprava byla téměř nulová. Naposledy jsem se pořádně připravoval na benchpress v dubnu tohoto roku, kdy se konal závod v Daily Fitness na Zličíně, kde jsem také zvítězil. Hlavní soustředění mám nyní na strongmanu, a benchpress cvičím pouze doplňkově.


Padera Bench 2023 byl první závod tohoto druhu, který se konal v Padera Gym. Jak tento závod hodnotíš?


První ročník Padera Bench se vydařil více, než jsem očekával, a hodnotím ho velmi pozitivně, co se týče organizace, cenové dostupnosti a účasti závodníků. Byl to skvělý nápad konat závod na střeše, a diváci měli dobrý výhled, myslím si, že si závod užívali stejně jako my.


Jako absolutní vítěz jsi vyhrál pulroční permanentku do Padera Gym. Udělala ti tato cena radost?


Tato cena mě opravdu potěšila. Pro mě, jako dlouholetého závodníka, je to pěkná odměna za tolik tréninku a let úsilí. Občas je to trochu vtipné, že ceny na takových soutěžích jsou někdy lepší než na evropských nebo světových šampionátech v powerliftingu. Nicméně si myslím, že situace se může změnit, až půjdu zase závodit za hranice. Před čtyřmi lety jsem tam byl naposledy.


Zjistil jsem, že jsi před deseti lety závodil v benchpressu v IPF. Plánuješ v budoucnu pokračovat?


Nemyslím si, že by to bylo před deseti lety, spíše to bylo před asi 13 lety. Patřím již ke starší generaci. Tehdy jsem měl to štěstí, že jsem cvičil v Powerbulls Třeboň, kde jsem měl podporu a tréninkovou pomoc od skvělého závodníka Milana Špingleho, který mi poskytl solidní přípravu v benchpressu. Dodnes využívám jeho zkušenosti a techniky. Co se týče budoucnosti, rád bych se zase více soustředil na benchpress a zjistil, zda mohu posunout hranice.


Mohl bys nám prozradit své největší úspěchy v silových sportech?


Ohledně úspěchů v silových sportech: 1. místo na Mistrovství České republiky v silovém trojboji v Trutnově, třikrát 1. místo na Mistrovství České republiky v benchpressu, 2. místo na Evls Prague Benchpress, Extrifit Cup dvakrát 2. místo v mrtvém tahu a benchpressu, 4. místo na Mistrovství světa v trojboji v Lučenci, 6. místo na Mistrovství světa v trojboji v Egeru, Maďarsko, 3. místo na Mezinárodním mistrovství Evropy v trojboji v Zvolenu. Další úspěchy si bohužel teď nevybavuji.


Čekají tě ještě nějaké závody v letošní sezóně?


Nyní se připravují na asi dosud největší závod své kariéry, a to je Ultimate Strongman v Německu následující víkend. Očekává se opravdu náročný závod, protože váhy, které budou v kategorii do 105 kg, dosud na české scéně nebyly ani na Mistrovství České republiky v open kategorii. V další části sezóny se chci opět zaměřit především na strongman, což je disciplína, ve které jsem se opravdu našel. Nicméně, uvidíme, jak na tom bude můj zdravotní stav. Pokud bude v pořádku, možná ještě letos přidám nějaký další závod. 😂


 

Rozhovor s Danielem LochmanemAhoj Dane, mohl by jsi se prosím divákům více představit? (Jak dlouho se věnuješ silovém trojboji resp. benčpresu, jaké máš největší úspěchy, co děláš v osobním životě atd.)


Ahoj, všechny vás zdravím. Chtěl bych poděkovat za možnost se představit a ohodnotit Padera bench. Je mi 23 let a silovém trojboji se věnuji 5 let. Jsem také závodník v kulturistice, která je prozatím pro mě prioritní. A jelikož silový trojboj a kulturistika nejde moc spojit, specializují se především jen na bench, jelikož jsem v tvrdých dietách schopen udržet sílu jen na bench. Mým největším úspěchem v benchpressu bych řekl že je titul absolutního mistra republiky juniorů z minulého roku. V kulturistice pak titul mistra republiky mužů z tohoto Jara.  Nejtěžší závod a taky ten kterého si vážím nejvíce bylo Mistrovství Evropy v benchpressu tento rok, kde jsem obsadil 3.místo a to z důvodu horeček a nemoci, která mě chytla 5 dní před závodem. V osobním životě pracuji u Policie České Republiky, osobní a on-line trenér a pomáhám opravovat parní lokomotivy. 


Vím že už jsi objezdil více závodů a to i mezinárodní, jak se ti líbil první ročník Padera Bench?


Padera bench byl nádherný závod, počasí vyšlo a všichni byli dobře naladění. Organizace taky super. Neměl bych tomuto závodu asi nic vytknout. Ideální závod na to si to užit a být bez stresu. 


Měl jsi na tento závod nějakou přípravu nebo sis ho střihnul z tréninku?


Na Padera bench jsme měli s mým trenérem Viliamem Kováčem, kterému chci ještě takhle poděkovat za to co pro mě děla, tuším 7 týdnu od mistrovství Evropy, takže jsme to nějak nehrotili a pomalinku jsem se dostal zpět po té nemoci.


Jaké plánuješ závody v budoucnu?


Letos bych chtěl obhájit titul z minulého roku v benchpressu, čili na podzim na MČR a také bych si chtěl letos zkusit družstva, čistě kvůli zkušenostem. Příští rok ještě přesněji nevím ale prozatím mám v hlavě kulturistiku, jelikož skok z juniorů do mužů v trojboji je veliký. 


Máš velmi silný benčpres, mohl by jsi čtenářům nastínit jak ho trénuješ? Máš nějaké tipy jak se v této disciplíně posouvat?


Ano mám silný benchpress ale určitě se najdou i silnější 😁. První věc co bych chtěl zmínit tak to, že za to muže tak trochu i moje genetika a stavba postavy. Jinak všeobecně můj trénink je založeny na 4-5 dnů za týden kdy benchpress trenuji. Volíme různé intezifikace a tak nějak poslouchám svého trenéra, sedí mi větší objem práce. Byli doby kdy jsem měl benchpress 6x v týdnu. Nejsem úplně technicky typ takže si zakládám na síle tricepsu a ramen. Takovým typem a pro mě nejdůležitějšími cviky jsou tricepsové kliky na bradlech ze závažim, těžké tlaky na ramena a prsa a v neposlední řadě těžké pendlay přítahy na záda.Děkuji za tuto možnost, mějte se všichni hezky a makejte 💪217 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page