top of page
Vyhledat

Marek Novák - mistr světa a Evropy 2023!

Aktualizováno: 9. 8. 2023

Vítejte u našeho rozhovoru s výjimečně talentovaným benčařem, který tento rok vybojoval vítězství na Mistrovství Evropy i Mistrovství Světa v klasickém benčpresu mužů. V tomto rozhovoru se dozvíte jestli je spokojený se svými výkony, jak se vyrovnává s výzvami a jak vypadá jeho tréninkový plán. Přečtěte si, jak překonal zranění a jakým způsobem udržuje své výkony na vrcholové úrovni.Máš za sebou další velký úspěch a to vítězství na Mistrovství Evropy v klasickém benčpresu, jak hodnotíš svůj výkon?


Můj plán pro letošní rok byl takový, že se chci podívat minimálně na 265 kg až ku 270 kg. To se mi nepovedlo, tudíž s výkonem jsem nespokojený.Vím, že jsi po MS musel na operaci s nosem, jak se ti dařilo v přípravě i přes tuto nepříjemnost?


Měl jsem přesně 7 týdnů dostat se z operace a připravit se na závod. Nepříjemné to bylo v tom, že se tělo soustředilo na hojení nosu a na regeneraci už tolik ne. Moje výkony šly spíše směrem dolů, musel jsem rychle upravit plán (snížit počet tréninků ale zároveň se připravit na váhy nad 260 kg.)


Mohl bys popsat svůj tréninkový plán? Jak často benčuješ a jaké doplňkové cviky ti nejvíce pomáhají?


Trénink mám hodně postavený na tom, co mi říká tělo tedy hodně improvizace. Cvičím ale kulturistické tréninky které prokládám silovým benčem, který pak připadá na každý pátý den. Záda + ramena, nohy, ruky, den volna a benčpres (hrudník). Podle pocitu tréninky točím. Nedokážu říct, který doplňkový cvik je nejlepší, ale pokud je cvičím všechny nějaký prostě musí fungovat. Pokud bych měl ale jeden vybrat, je to asi úzký benčpres.Trénuješ i další disciplíny silového trojboje? Pokud ano, mohl bys nám prozradit tvé výkony?


Trénuju je pořád, jen už ne tak, abych v nich budoval sílu. Dřepnul jsem kdysi 300 kg a pozvedl něco přes 240 kg, ten jsem ale nikdy neměl rád, tak jsem to netrénoval.


Závodíš v nejtěžší váhové kategorii, na Evropě jsi navážil přes 170 kg. Je pro tebe těžké tuto váhu udržet? Můžeš nám popsat tvůj standardní jídelníček?


Ano, samotného mě hodně překvapilo, kolik mi váha ukázala. Není to nějak zvlášť složité, jen musíš dělat přesně to, co se dělat nemá. To znamená jíst 2-3x za den. Snídaně je něco jako kukuřičné lupínky, mléko, vločky, pečivo, sýry, šunka. Večeře jsou většinou vajíčka. Oběd pak klasicky nějaký sacharidy, bílkoviny a vláknina. Složitý pro mě na tom ale je, udržet kamennou tvář po tom, co přichází každodenní narážky ze všech možných stran, co sebou takhle váhá přináší. Upřímně často přemýšlím, jestli mi to stojí za to v tom pokračovat.


Jak se vyrovnáváš s tlakem a očekáváním, které na tobě je?


Necítím, že by byl na mě vytvářen nějaký tlak nebo očekávání. Nemám s tím tedy problém.Máš nějaké oblíbené rituály nebo zvyky, které dodržuješ před soutěžemi?


Asi nic speciálního. Možná pár slov k mému křížku na krku.


Děkuji ti za rozhovor a přeju ti ať ještě mnoho vítězství ma mezinárodních závodech. 

143 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page