top of page
Vyhledat

5 Tipů pro tvé první závody v silovém trojboji

Aktualizováno: 9. 8. 2023


Podzimní sezóna se pomalu blíží. Čekají nás oblastní soutěže jednotlivců ze kterých je možnost nominace na soutěž nejvyšší, a to je mistrovství ČR mužů a žen. Na oblastních závodech se často objevují úplní nováčci v silovém trojboji. Proto přinášíme několik tipů, co je potřeba zařídit a zároveň, jak se na své první závody v silovém trojboji, co nejlépe připravit.1. Potřebuješ oddíl:

Jako závodník musíš být členem oddílu pod Českým svazem silového trojboje (ČSST). Proto je potřeba kontaktovat příslušný oddíl, ideálně v blízkosti tvého bydliště. Není podmínkou mít oddíl v místě bydliště, můžeš mít příslušnost i u klubu z jiného kraje, ale je výhodné mít svůj oddíl blízko, abyste mohli například společně trénovat a sdílet informace. Také společné cesty na závody ušetří spoustu peněz. Oddíl tě zapíše přes sekretariát ČSST jako registrovaného závodníka. Dále budeš potřebovat potvrzení o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu, které většinou vydává obvodní lékař, případně tě může poslat ke sportovnímu lékaři nebo na EKG. Seznam aktivních oddílů najdeš na stránkách ČSST.2. Najdi si trenéra:

Kvalitní a dobrý trenér ti pomůže nejen po výkonnostní stránce, ale měl by ti poradit i v otázkách závodních pravidel a s výbavou na závody. Pomůže ti s jídelníčkem v přípravě a ukáže ti, co jíst v den závodů. Bude také vědět, kdy je vhodné regulovat tělesnou hmotnost před vážením na závodech. Dobrý trenér se o tebe kompletně postará i v den závodů. Pokud investuješ do trenéra, nejen že z tebe spousta starostí opadne, ale také tě může naučit mnoho věcí a předat ti hodnotné znalosti, které v budoucnu určitě využiješ.3. Přečti si pravidla:

Neznalost pravidel neomlouvá. Hodně nováčků právě selže na svých prvních závodech kvůli neznalosti pravidel. Častá chyba je nedodržení povely při daných disciplínách. Proto nespoléhej jen na svého trenéra. Ty musíš znát aktuální pravidla a vědět, jaké vybavení smíš použít. Aktuální pravidla najdeš na stránkách ČSST.


4. Výbava:

Na závodech potřebuje závodník patřičné vybavení. Spousta nováčků neví, že je nutné používat vybavení schválené technickou komisí. Celkový seznam, tzv. "approved list," najdeš na stránkách Mezinárodní powerliftingové federace (IPF) nebo na stránkách ČSST. Některé vybavení je povinné a jiné je volitelné. Povinným vybavením je singlet, což je závodnický trikot. Potřebuješ také správnou obuv, specifikovanou v pravidlech, na mrtvý tah potřebuješ podkolenky. Pásek, bandáže na zápěstí, neoprenové nákolenky či tenké chrániče holení jsou volitelné. Na všech soutěžích jsou zakázány jakékoliv návleky či bandáže na lokty. Trhačky jsou rovněž zakázané.


5. Proč vůbec závodit:

Závodění ti přinese do života něco, co obyčejný trénink v posilovně nikdy nenabídne. Závodění tě naučí disciplíně, trpělivosti a konzistenci. Poznáš spoustu lidí, kteří mají podobné zájmy jako ty. A nemusíš se bát, že na závody jsi ještě příliš slabý/á. Závody ti mohou poskytnout hodně pomoci a motivace v následujícím období tréninku.205 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page